Żywotność: 1 tysiąc godzin

Skuteczność świetlna: 1360 lumenów

Zużycie energii: 74,4 kWh
(w ciągu 744 godzin pracy - 31 dni - 24h/dobę)

Koszt prądu: 74 kWh x 0,50 PLN =

Żywotność: 50 tysięcy godzin

Skuteczność świetlna: 1360 lumenów

Zużycie energii: 9,3 kWh
(w ciągu 744 godzin pracy - 31 dni - 24h/dobę)

Koszt prądu: 9 kWh x 0,50 PLN =

PLN
PLN
Klasyczna żarówka 100 WAT Nowoczesna żarówka LED 12,5 WAT
Rozwiązanie jasne
A efekty olśniewające

Technologie Oświetlenia LED News Nowa technologia lamp.

Alternatywa dla oświetlenia. Nowa technologia FIPEL.

06.12.2012

W Wake Forest naukowcy opracowali niemigoczącą, nietłukącą się alternatywę dla oświetlenia na szeroką skalę.

Oświetlenie, na podstawie pola wywołanego polimeru elektroluminescencyjnej (FIPEL) technologii, również wydziela miękkie, białe światło – Nie robi żółtawego światła świetlówki czy niebieskawego odcieniu z diod LED.
"Ludzie często skarżą się, że światło świetlówek podrażnia im oczy, a szum świetlówek irytuje,  siedzących przy biurku pod nimi", powiedział David Carroll, profesor fizyki i dyrektor Centrum Nanotechnologii i Materiałów Molekularnych. "Nowe lampy które stworzyliśmy mogą usunąć te dwa problemy oraz pomóc w innych rzeczach."
Zespół wykorzystuje nano-inżynierię matrycy polimerowej do konwersji ładunku elektrycznego w światło. Technologia pozwala naukowcom stworzyć zupełnie nową żarówkę – pozwalają na pokonanie jednej z głównych barier w wykorzystywaniu plastikowych lamp w budynkach komercyjnych i domach.
Badanie wspierające technologię jest opisane w opracowaniu naukowym zamieszczonym w Internecie przed publikacją w czasopiśmie Organic Electronics.
Absolwent Greg Smith pracował nad tym projektem przez dwa lata, najpierw zajął się opracowywaniem systemu do testowania wydajności urządzenia.
"Jest coś bardzo satysfakcjonującego w budowie urządzenia  widząc, że zapala się po raz pierwszy, za pomocą systemu który pomogło się rozwijać," powiedział. "Naprawdę lubię pracować nad tym rewolucyjnym projektem. Profesor Carroll ma niesamowite umiejętności do prowadzenia nowych technologii i angażowania uczniów w te projekty. Najwyższą nagrodą dla mnie będzie wejście do budynku, w którym będzie panel oświetlenia używający technologii którą pomogłem stworzyć. "
Urządzenie składa się z trzech warstw formowalnego polimeru (emitującego białe światło) z domieszką niewielkiej ilości nanomateriałów, które po stymulacji świecą; Dzięki temu można   tworzyć, jasne i idealnie białe, podobne do słońca, światło takie jakie preferuje ludzkie oko. Jednakże, może być wykonane w dowolnym kolorze i kształcie - od płaszczyzny 2×4 stopy, może zastąpić oświetlenie biurowe; Lampy o takim kształcie z gniazdami żarówek Edison’a można zastosować jako lampy domowe oraz dopasować do opraw oświetleniowych.
Ta nowa lampa jest co najmniej dwa razy bardziej skuteczna niż świetlówki kompaktowe (CFL), żarówki oraz na równi z diodami LED, ale te lampy nie zniszczą się i zanieczyszczą domu jak normalne  świetlówki i nie emitują niebieskawego światła tak jak odpowiedniki LED.
"Jeśli chcesz niebieskie światło, w dyskotece będzie nadal popularne."Carroll powiedział. "Chcesz lampę, które się nie rozbije i nie stworzy niebezpiecznej sytuacji podczas gdy dzieci są w pobliżu."
Grupa Carroll jest pierwszą która na dużą skalę może wymienić w biurach oświetlenie. Oprócz oświetlenia biurowego i domowego, Carroll widzi potencjalne zastosowania dla oświetlenia do dużych wyświetlaczy,  namiotów, sklepów, oznakowań na autobusach i wagonów metra.
Lampę FIPEL również są długotrwałe; Carroll ma jedną, który pracował przez około dekadę.
W firmie Wake Forest pracuje dla wyprodukowania tej technologii oraz planuje, żeby była gotowa dla  konsumentów już w przyszłym roku.

Słownik tematyczny

Częstotliwość napięcia

wielkość opisująca częstotliwość przebiegu podstawowego napięcia przemiennego. Jest równa liczbie okresów przebiegu sygnału napięcia przypadających na jednostkę czasu - sekundę.

Chmura tagów

F.A.Q. Najczęstsze pytania

Czym jest dioda świecąca L.E.D. ?

Skrót L.E.D. - w rozwinięciu oznacza Lighting Emitting Diode / dioda emitująca światło.

Dioda świecąca L.E.D. jest elementem półprzewodnikowym, który pod wpływem przepływającego...

Zapraszamy do nowego serwisu:

Jonizator termoemisyjny