Żywotność: 1 tysiąc godzin

Skuteczność świetlna: 1360 lumenów

Zużycie energii: 74,4 kWh
(w ciągu 744 godzin pracy - 31 dni - 24h/dobę)

Koszt prądu: 74 kWh x 0,50 PLN =

Żywotność: 50 tysięcy godzin

Skuteczność świetlna: 1360 lumenów

Zużycie energii: 9,3 kWh
(w ciągu 744 godzin pracy - 31 dni - 24h/dobę)

Koszt prądu: 9 kWh x 0,50 PLN =

PLN
PLN
Klasyczna żarówka 100 WAT Nowoczesna żarówka LED 12,5 WAT
Rozwiązanie jasne
A efekty olśniewające

Technologie Oświetlenia LED News Przełom w technologii światła diodowego - to już historia?

Przełom w technologii światła diodowego - to już historia?

01.05.2012

W maju 2009 roku firmy Nexxus Lighting i QD Vision informowały o lampie wykonanej w nowej technologii umożliwiającej połączenie wydajności LED przy zachowaniu ciepłej kolorystyki. 

Nowa lampa jest źródłem ciepłego światła (2700 K) przy jednoczesnej oszczędności 80% energii i 25-krotnie dłuższej żywotności niż w przypadku halogenów.

Lampę Array PAR30 zaprezentowano na międzynarodowych targach Light Fair w Nowym Yorku. Zbudowana jest ze 120 diod. Potrzebuje mniej niż 8 watów energii, a daje oświetlenie równoważne 75-watowej żarówki. Na targach przykładowa lampa była już dostępna w cenie 100 USD.

Światło diodowe jest głównym kandydatem do zastąpienia nieefektywnych żarówek. Powoli takie oświetlenie trafia także na plany filmowe i sesje zdjęciowe. Niestety jest problem ze stworzeniem jednocześnie energooszczędnego i ciepłego źródła światła. I tutaj przełomem ma być technologia wykorzystana przez firmy Nexxus i QD Vision.

Otóż w nowej lampie światło diodowe przechodzi przez cienką warstwę tzw. ''kwantowych cząstek'' rozpraszając się na nich i emitując inny już rodzaj światła. Gęstość tych cząstek jest bardzo duża. Na szerokości ludzkiego włosa zmieściło by się ich ponad 10000. Najciekawsze, że po rozproszeniu emitowana barwa światła zależy od rozmiaru tych cząstek. Dostosowując więc odpowiednio ich rozmiar, udało się uzyskać przyjemne światło bez większych strat energii.

[za  http://www.nexxuslighting.com]

 

Minęło niespełna dwa lata i można śmiało powiedzieć, że technologia LED staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Skończyły się czasy zawrotnych cen za jedną żarówkę LED. Dzisiaj żarówki wykonane w najlepszych technologiach High Power Led są dostępne w handlu, a technologia Power LED jest już bardzo popularna. Coraz częściej oświetlenie LED jest stosowane w naszych domach, biurach, szkołach i innych miejscach. Przeciętny Kowalski coraz częściej zastanawia się nad wymianą oświetlenia w domu.
Jednak tu słowo przestrogi. Część importerów oferuje bardzo tanie żarówki LED. Powszechnie wiadomo, że z niską ceną jakość nie idzie w parze. Takie żarówki wykonane są często w starszej technologii LED, a zamiast przetwornicy mają prosty układ zasilający. Tanie rozwiązania, mówiąc krótko bywają awaryjne i mało wydajne. Niska skuteczność świetlna może rozczarować. Żarówka powinna jasno świecić, a czasem przypomina nieco lepszą neonówkę. Osobiście sam takie żarówki LED oglądałem w jednym z Wrocławskich i bardzo popularnych sklepów z wyposażeniem wnętrz na Bielanach. 50 lumenów to mizerny wynik jak na halogen 3 Waty GU10! Zamiennik takiej halogenowej oprawy powinien mieć 200-280 lumenów.

    

LED_E27_6W_Zarowka_High_Power_LED_duzej_mocy_LED_Power_duza_skutecznosc_swietlna

Żarówki LED E27 wykonane w technologii High Power LED   

LED_E27_7W_Zarowka_High_Power_LED_duzej_mocy_LED_Power_duza_skutecznosc_swietlna_LED_LED_mocy

           Zanim więc kupisz żarówkę LED sprawdź jak jasno świeci i zapytaj sprzedawcę czy jest zasilana przetwornicą. Polecam prosty test. Porównaj dwie podobne żarówki, np GU10. 3 Wat-owa żarówka LED GU10 jeśli jest wykonana w technologii Power LED lub High Power LED, powinna świecić tak jasno jak standardowa żarówka halogenowa GU10 o mocy 25-35 Wat, zastosuj przelicznik 1:9 lub 1:8. 
Oczywiście taki test "na oko" nie jest w pełni miarodajny, ale powinien wystarczyć do oceny skuteczności świetlnej. Podpowiem, że żarówki LED wykonane w technologii Power lub High Power LED mają zwykle obudowę w formie radiatora wykonanego z aluminium w celu odprowadzania ciepła z diod - im większy radiator tym zastosowano wydajniejsze i lepsze diody.

Słownik tematyczny

Temperatura barwowa (barwa światła)

temperatura ciała doskonale czarnego, w której wysyła ono promieniowanie tej samej chromatyczności, co promieniowanie rozpatrywane. Innymi słowy, jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła.

Chmura tagów

F.A.Q. Najczęstsze pytania

Czym jest dioda świecąca L.E.D. ?

Skrót L.E.D. - w rozwinięciu oznacza Lighting Emitting Diode / dioda emitująca światło.

Dioda świecąca L.E.D. jest elementem półprzewodnikowym, który pod wpływem przepływającego...

Zapraszamy do nowego serwisu:

Jonizator termoemisyjny