Słownik tematyczny
CRI (ang. Colour Rendering Index) - współczynnik oddawania barw, charakteryzujący źródło światła. Określa, jak wiernie postrzegamy barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane.
Częstotliwość napięcia - wielkość opisująca częstotliwość przebiegu podstawowego napięcia przemiennego. Jest równa liczbie okresów przebiegu sygnału napięcia przypadających na jednostkę czasu - sekundę.
High Power LED - (Power LED) - Dioda LED wysokiej mocy. Do poprawnej pracy wymaga zapewnienia odpowiedniego chłodzenia i źródła prądowego do zasilania.
Kandela - jednostka światłości źródła światła
Lampa sodowa - lampa wyładowcza, w której środowiskiem wyładowczym są pary sodu. Ze względu na ciśnienie par sodu w jarzniku, dzielone są na nisko- i wysokoprężne. Dają charakterystyczne, pomarańczowe światło.
LED - (dioda elektroluminescencyjna), dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.
Luks - jednostka natężenia oświetlenia
Lumen - jednostka miary strumienia świetlnego
Natężenie prądu - wielkość skalarna (skalar) charakteryzująca przepływ prądu elektrycznego. Określa sumę ładunku elektrycznego Q przepływającego przez przewodnik w jednostce czasu. Natężenie prądu elektrycznego wyraża się w amperach (A).
Prąd stały (DC) - Prądem stałym nazywamy prąd o nie zmieniającym się w czasie natężeniu.
Prąd zmienny (AC) - Prądem zmiennym nazywamy prąd o zmieniającym się w czasie natężeniu. W przypadku, gdy średnia w czasie wartość natężenia prądu jest równa zeru, prąd nazywamy przemiennym. W praktyce najczęściej stosujemy prąd o napięciu i natężeniu zmieniającym się sinusoidalnie
RoHS - (ang. Restriction of Hazardous Substances) - unijna dyrektywa, wprowadzona w życie 1 lipca 2006 roku. Celem wprowadzenia dyrektywy jest zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych przenikających do środowiska z odpadów elektrycznych i elektronicznych.
Skuteczność świetlna - określa stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez określone źródło światła do pobieranej przez nie energii w jednostce czasu.
Strumień świetlny - wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe.
Temperatura barwowa (barwa światła) - temperatura ciała doskonale czarnego, w której wysyła ono promieniowanie tej samej chromatyczności, co promieniowanie rozpatrywane. Innymi słowy, jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła.
Wat - Jednostka mocy elektrycznej W, (prąd o natężeniu 1 ampera i napięciu 1 wolta). 1kW = 1000W.
Współczynnik mocy - cosφ jest miarą wykorzystania energii. Moc czynną, bierną i pozorną można przedstawić graficznie w postaci trójkąta prostokątnego, zwanego trójkątem mocy. Z trójkąta tego wynika, że współczynnik mocy jest stosunkiem mocy czynnej do pozornej...