Akwarystyka

 

LED_akwarium_morskie_oswietlone_LED_High_power_LED_High_Bay_LED_Oswietlenie_led_ZOO_Wroclaw_naglowek

Funkcja oświetlenia w akwarium jest bardzo ważna, dzięki odpowiedniemu oświetleniu rośliny i ryby bardzo dużo zyskują na prezencji . Brak oświetlenia odbiera akwarium jego naturalny urok i jest niedopuszczalny ze względu na zachowanie właściwych procesów życiowych u ryb, a przede wszystkim u roślin{fotosynteza}. Jeżeli brakuje światła lub jest ono zbyt słabe, a czas naświetlania zbyt krótki, wówczas rośliny nie rosną a ryby tracą swój piękny urok. Odpowiednie oświetlenie spełnia także bardzo ważną funkcję dla zachowania równowagi biologicznej w akwarium stymulując wzrost roślinności, która w wyniku asymilacji (fotosyntezy) produkuje z wody i dwutlenku węgla CO2 w swoim zielonym barwniku chlorofilu niezbędny do wzrostu komórek roślin cukier i tlen (O2). Tlen jest wykorzystywany przez ryby i inne organizmy w akwarium, oraz przez bakterie nitryfikacyjne do neutralizacji produktów przemiany materii i neutralizacji toksycznego amoniaku (NH3,NH4+) do postaci azotanów (NO3-), które mogą być wykorzystane przez roślinność jako nawóz .Nie mniej istotną rzeczą jest czas naświetlania akwarium, nie może on trwać zbyt krótko ani zbyt długo. Dzień w tropiku trwa od 10 do 13 godzin na dobę, i pielęgnując w akwarium ryby i rośliny pochodzące z tych rejonów musimy im zapewnić optymalnie długi czas oświetlenia. Najlepiej zrzucić kontrolę czasu oświetlania na specjalne urządzenie czasowe (timer), które będzie utrzymywało stały czas naświetlania z dnia na dzień, bez konieczności naszej ingerencji. Powinien on trwać średnio 10-12 godzin na dobę od godzin rannych do późnego wieczora {np. 10-22} Z tego powodu światło jest podstawowym czynnikiem warunkującym wzrost roślin, a co za tym idzie regulujące szereg procesów fizykochemicznych wpływających bezpośrednio na stabilność biologiczną akwarium.

LED_Oswietlenie_akwarium_morskiego_power_LED_comled_High_power_led_fish_ryba

Używane źródła światła:
 · Świetlówki - najczęściej stosowane do oświetlenia akwarium. Maja przystępna cenę i dobrze oświetlają cale akwarium. Jednak z biegiem czasu intensywność ich światła maleje, wiec co ok. 10-12 m-cy warto je wymienić na nowe. Bardzo ważnym elementem jest moc świetlówek. Przyjmujemy około 0,5 W na każdy litr wody w akwarium, lub 1 świetlówka na każde 10 cm głębokości akwarium nie licząc podłoża. Świetlówki o odpowiedniej długości, oświetlają całą długość akwarium. Stosować należy tylko specjalistyczne świetlówki akwarystyczne, są one droższe od tych zwykłych, ale za to dają specyficzne światło i niezbędną przy wzroście roślinności i korali morskich długość fali i ciepłotę barwową wyrażaną w kelwinach. Zwykłe świetlówki rzadko spełniają wymagania względem długości fali czerwonej, pomarańczowej i fioletowej i z tego względu nie nadają się do stosowania w profesjonalnej akwarystyce. Świetlówki dzielimy jeszcze na rodzaje T5 i T8.Różnią się one nie tylko grubością (T5 około 1 cm, natomiast T8 około 2 cm), ale przede wszystkim mocą i trwałością. Świetlówki typu T5 charakteryzują się zazwyczaj znacznie większa mocą przy zbliżonej długości całkowitej w stosunku do T8, znacznie dłuższą żywotnością i intensywnością barw. Ich cena jest nieco wyższa od T8. Do zasilania obydwu rodzajów świetlówek najlepiej zastosować najnowsze specjalistyczne stateczniki elektroniczne, pozwalające uzyskać najwyższą efektywność świetlówek poprzez eliminację szkodliwego dla roślinności migotania, które towarzyszy tradycyjnym lampom wyposażonym w startery.
 · Lampy halogenowe - stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach. Dają wprawdzie bardzo dobre światło, ale zużywają się już po ok. 5000 godzinach pracy i zużywają dużo energii przetwarzając ją na ciepło.
 · Lampy rtęciowe HQL – dostępne w wersjach 80W do 125W, mają zastosowanie tylko w akwariach odkrytych o wysokości przekraczającej 50 cm. Wytwarzają jasne światło bardzo zbliżone kolorystycznie i barwowo do oświetlenia słonecznego, przez co idealnie spełniają wymagania roślin.
· Lampy wyładowcze HQI – mimo iż są cenione przez akwarystów, mają małe zastosowanie w tradycyjnych akwariach ze względu na ich wysokie koszty eksploatacyjne, konieczność stosowania akwariów odkrytych o wysokości powyżej 60 cm i wysoką cenę. Używa się ich głównie do oświetlania akwariów morskich gdzie doskonale wpływają na aklimatyzację koralowców żyjących w symbiozie z zooksantellami i dużych głębokich akwariów holenderskich

· Lampy LED ComLed  Jadnak to co kiedyś było trudne a nawet niemożliwe, staje się proste i co najważniejsze tanie w eksploatacji, jeśli skorzystają państwo ze specjalnie skonstruowanej serii oświetlenia ComLED do akwarystyki.
Kilka modeli lamp do Akwarystyki opartych na najnowszej generacji diodach High Power LED jest już dostępnych w naszej ofercie. Są to lampy o większych mocach oświetlenia, stosowane do dużych i średnich zbiorników od 200 litrów do kilku tyś. litrów. Nad mniejszymi konstrukcjami trwają prace i już wkrótce będziemy mogli takie lampy państwu zaprezentować.

W razie pytań zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.
 Formularz kontaktowy znajduje się tu.

Jak wygląda Akwarium oświetlone LED? Proszę nie mylić z oświetleniem dotąd dostępnym w akwarystyce. Zwykle LEDy były i są używane jako światło nocne, lub oświetlenie dodatkowe, np. zmieniające kolorystykę akwarium. Technologia LED nie pozwalała dotąd osiągnąć mocy spełniających oczekiwania Akwarystów. Dzięki kilkuletniej pracy i zaangażowaniu polskich inżynierów, udało się stworzyć wyjątkowe wydajne LED Lampy do różnych zastosowań, w tym serię do oświetlenia w Akwarystyce czy terrarium.

Wykonaliśmy fotografie oświetlenia LED, oraz fotografie oświetlenia Halogenowego stosowanego dotąd w akwariach. Testy wykonaliśmy za pomocą lustrzanki cyfrowej Sony na stałych manualnych ustawieniach. Dzięki uprzejmości Wrocławskiego ZOO, oraz zaprzyjaźnionej firmy Argus z Wołowa, możemy państwu zaprezentować kilka doświadczalnych zdjęć z sesji.

W tym wypadku użyliśmy.
1. Oświetlenie akwarium tradycyjne Lampa HQI z oświetleniem mieszanym, tj 2x150W MH + 2x54W-T5- + 2xLEDnocny, długość 120cm  (zużycie prądu to ok. 450W jeśli dodamy LED-y, Wentylatory i elektronikę).
2. Oświetlenie akwarium LED, Lampa LED o mocy 120W, tj 4x30W = łącznie 120W, długość 81cm (zużycie prądu 132W, jeśli dodamy przetwornicę w lampie)

 

Com_LED_Lampa_metahalogenowa_plus_swietlowka_lacznie_450_Wat
LED_Lampa_LED_High_power_led_4x30Wat_lacznie_120_Wat

Jak wynika z obserwacji, natężenie oświetlenia było podobne, różnica polegała raczej na kontrastach i nieco lepszemu odwzorowaniu barw przez LED w porównaniu do oświetlenia mieszanego.
Strumień świetlny docierał w obu przypadkach na pełną głębokość zbiornika, który w tym wypadku wynosił ok. 80 cm.

Jednak porównanie zużycia energii to już duża różnica. W przypadku oświetlania akwarium nowoczesną lampą LED niemal trzy krotnie zaoszędzimy na energii. Biorąc pod uwagę podobną cenę zakupu lamp, wniosek jest prosty.

Wkrótce zamieścimy następne porównania.

Oswietlenie_led_ledowe_do_akwarium_morskiego_slodkowodnego_tanie_oswietlenia_akwarystyczne_nowosc_na_polskim_rynku_oswietlenia_akwarystyczne_profesjonalne_firmy_comled_polska_tel_601_505_105_wolow

 

Comled

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.