Żywotność: 1 tysiąc godzin

Skuteczność świetlna: 1360 lumenów

Zużycie energii: 74,4 kWh
(w ciągu 744 godzin pracy - 31 dni - 24h/dobę)

Koszt prądu: 74 kWh x 0,50 PLN =

Żywotność: 50 tysięcy godzin

Skuteczność świetlna: 1360 lumenów

Zużycie energii: 9,3 kWh
(w ciągu 744 godzin pracy - 31 dni - 24h/dobę)

Koszt prądu: 9 kWh x 0,50 PLN =

PLN
PLN
Klasyczna żarówka 100 WAT Nowoczesna żarówka LED 12,5 WAT
Rozwiązanie jasne
A efekty olśniewające

Zalety oświetlenia LED

Dzisiejszy świat wymógł na nas, byśmy polubili zmiany. Wiele tych zmian powoduje, że nasze życie jest łatwiejsze, bezpieczniejsze i choć w rzeczywistości za wszystko płacimy-tańsze.

Błyskawiczny postęp w dziedzinie elektroniki, przez kilkadziesiąt lat, zmienił nasze życie w stopniu tak wysokim, że dzisiaj, będąc całkowicie od niej uzależnieni, nie potrafimy sobie wyobrazić świata bez następnych nowości. Zmiany następują w takim tempie, że niekiedy nie nadążamy. Ciągle jest coś nowego, nowe zastępowane jest nowszym i tak bez końca. Diody LED dużej mocy (High Power Led) ujrzały światło dzienne około roku 2000 w firmie Nichia z siedzibą w Tokushima w Japonii. Technologia LED niebawem wyprze inne technologie oświetlenia, a w zasadzie już teraz zmienia nasz świat na bardziej jasny, kolorowy i przyjazny.

Najtansze_energooszczędne_ekologiczne_oswietlenie_solary_diody_swietlowki_Lampy_LED_power_led

Świeci może i całkiem ładnie... Szkoda tylko, że wszystkie koleżanki już się spaliły...

"

Tak samo jak tranzystory wyparły z rynku lampy elektronowe, diody w ciągu kilku lat zastąpią klasyczne żarówki. Skoro do celów oświetleniowych zużywamy aż 30% wytwarzanej energii elektrycznej, jasne jest, że koszt i jakość oświetlenia wyznaczają szeroko granice dla nowego i ogromnego rynku.

"

Trendy i zjawiska

Na rynku diod LED dużej mocy (ang: High Power LED) trwa wyścig producentów, którzy opracowują i produkują coraz bardziej wydajne struktury diod półprzewodnikowych.
Równolegle widzimy pojawianie się nowych produktów wykorzystujących te nowe technologie LED.
 Już dziś możemy spotkać Diody LED dużej mocy w przedmiotach codziennego użytku, są to latarki, wskaźniki laserowe, lampy doświetlające biurka, oświetlenie akwariów, czy nawet żarówki Led zastępujące dotychczasowe tradycyjne rozwiązania.

Energooszczedna_Zarowka_LED_led_bulb_light_power_safe

Energooszczędna Żarówka LED z technologią High Power LED

Diody High Power LED możemy spotkać również, w nowoczesnych rozwiązaniach oświetlenia ulicznego, przemysłowego, stadionowego - wszędzie tam, gdzie jest potrzebna duża moc światła.
Oświetlenie o większych mocach, korzysta z pojedynczych diod LED mocy, lub z emiterów LED, co stanowi najnowsze i najlepsze obecnie rozwiązanie.
Emitery High Power LED, mówiąc prosto, są konstrukcją modułową wielu diod LED nadrukowanych na płytce ze specjalnych laminatów zawierających cienką warstwę izolacyjną i rdzeń metalowy. Budowa takiej podstawki umożliwia zainstalowanie jej na elemencie odprowadzającym ciepło.

Innym problemem wynikającym z chęci wykorzystania tej technologii w oświetleniu jest budowa zasilacza.
 Przetwornice impulsowe wykorzystywane do budowy Lamp ulicznych bądź przemysłowych LED muszą dostarczyć dużą ilość energii. Jest to rząd 30 do 160 Watt, a nawet więcej! Zasilacz musi być niewielki, a co najważniejsze o dużej sprawności, tak by nie generować niepotrzebnego zużycia energii. Straty do wartości ok.10 % to wielkość jaką można przyjąć, by lampa zbudowana na diodach High Power LED była bardzo wydajna, energooszczędna i konkurencyjna dla tradycyjnych źródeł oświetlenia przemysłowego i ulicznego. Gdyby było inaczej, całe to zamieszanie z wymianą oświetlenia nie miało by sensu.

Co dalej?

W niedługim czasie, może już kilku lat, zobaczymy jak znikają z półek sklepowych żarówki Edisona, a potem zacznie się zwrot również w świetlówkach. W zasadzie zależy to od kilku czynników.

  1. Ekologia. UE wymusza takie zmiany. Emisja CO2 spada proporcjonalnie ze zmniejszeniem zapotrzebowania na prąd, a raczej z jego zużyciem. Dla wyprodukowania 1KWh energii elektrycznej emituje się ok. 1,19kg CO2 (dane z 2009 roku). Wielu z nas, popiera takie zmiany, wszak ziemię i wszystko co na niej żyje mamy tylko jedną.
  2. Ekonomia. Komu z nas nie zależy na mniejszych rachunkach za Energię i jej dostarczanie? Technologie oświetlenia oparte na High Power LED pozwolą nam zaoszczędzić nawet 90% wydatków jakie ponosimy za energię w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia żarowego. Zakup żarówek i lamp LED może się zwrócić szybciej niż przypuszczamy. Warto tu podkreślić, że ceny prądu ciągle galopują wzwyż i chyba nikt z nas nie pamięta, żeby "potaniał prąd".
  3. Ergonomia. Aż trudno sobie wyobrazić, że przez wiele lat nie musimy korzystać z drabiny by wymieniać ciągle palące się żarówki, a właśnie tak jest w przypadku oświetlenia LED. Żywotność diod LED to 50-60 tyś godzin pracy, czyli nawet kilkanaście długich lat !
  4. Chcemy być nowocześni. Większość z nas nie używa przedmiotów codziennego użytku do czasu całkowitego zużycia. Przeciwnie, ciągle coś zmieniamy i ulepszamy. W naszych domach ciągle zmieniają się meble, sprzęt elektroniczny, czy samochody w garażu. Zmiany bywają naszą zachcianką, a nie potrzebą. Inaczej jest z oświetleniem LED, to bardzo mądra i perspektywiczna  inwestycja. Oświetlenie Led-owe jest nie tylko modne i ekologiczne, to również wielka oszczędność naszych wydatków za prąd i brak wymiany żarówek.

Reasumując jesteśmy tak naprawdę skazani na takie zmiany. Chyba nikt z nas po zakupie telewizora plazmowego lub LCD nie wyobraża sobie powrotu do telewizora z poprzedniej epoki? A może by tak monitor CRT(kineskopowy), albo stare auto z giełdy zamiast nowego Mercedesa? Większość z nas lubi używać i otaczać się przedmiotami luksusowymi i nowoczesnymi. Ludzie lubią dobre rzeczy. Płacimy za rozwój , ale za to mamy wiele korzyści i przyjemności. Jakość i standard życia wystrzelił w górę w zawrotnym tempie.
Podobnie jest z oświetleniem. W dziejach ludzkości odgrywało ono wielką rolę. Począwszy od zwykłego ogniska, pochodni, świecy, lampiy naftowej, oświetlenia gazowego, żarówki Edisona, świetlówki rtęciowej, itd..., czas na Diody HIGH POWER LED

Z pozdrowieniami zespół ComLED

Słownik tematyczny

Prąd stały (DC)

Prądem stałym nazywamy prąd o nie zmieniającym się w czasie natężeniu.

Chmura tagów

F.A.Q. Najczęstsze pytania

Czym jest dioda świecąca L.E.D. ?

Skrót L.E.D. - w rozwinięciu oznacza Lighting Emitting Diode / dioda emitująca światło.

Dioda świecąca L.E.D. jest elementem półprzewodnikowym, który pod wpływem przepływającego...

Zapraszamy do nowego serwisu:

Jonizator termoemisyjny